Tag Archive: per

Homemade Mouthwash For $0.02 Per Ounce

Homemade Mouthwash For $0.02 Per Ounce Make sure you like living green and frugally on Facebook and follow us on Pinterest to be updated every time we find a great tutorial Have you ever seriously thought about what’s in your mouthwash & how easy it might be to make your own? Those two questions are exactly why we decided to …

Continue reading »

How To Grow High Yield Tomato Plants: 50-80 lbs per Plant

How To Grow High Yield Tomato Plants: 50-80 lbs per Plant Home grown tomatoes are simply the best. They offer much more flavor than those sold at the grocery stores and even at many markets. Growing your own tomatoes is a great way for you and family to enjoy lots of fresh (and organic!) tomatoes …

Continue reading »